Publisert 29.09.21 | Modolf Moen

Lederlønningene må opp

- I år har vi et tydelig mål for de lokale lønnsforhandlingene. Lederlønningene må generelt opp, sier Ingvild Aase, lokallagsleder og deltaker på Skolelederforbundets forhandlerkurs.

– I år har vi et tydelig mål for de lokale lønnsforhandlingene. Lederlønningene må generelt opp, sier Ingvild Aase, lokallagsleder og deltaker på Skolelederforbundets forhandlerkurs.

– Det å delta på tillitsvalgtopplæringen gjennom Lederskolen i Skolelederforbundet er med på å gjøre meg trygg i rollen som lokal lønnsforhandler, sier Ingvild Aase, lokallagsleder i Hammerfest kommune.

– I min kommune er det alt for tilfeldig hvilken lønn og lønnsutvikling ledere får. Skolelederforbundets prinsipp om at ledere skal tjene vesentlig mer enn de medarbeiderne de er satt til å lede, blir ikke etterlevd, tilføyer hun.

– Vi har eksempler på at rektorer på små skoler, som er alene om alle administrative oppgaver, ligger lavere lønnsmessig enn assisterende rektorer på større skoler. I tillegg ser vi eksempler på at det å ha tatt master i skoleledelse ikke har gitt uttelling. Dette er helt urimelig, sier Aase.

Relaterte artikler

Åge Stafsnes, Anne Finsveen Midtbøe og Alf Aschim

Podkast: Hvordan ble Sunnfjord en skolekommune i toppklasse?

Hva kan andre kommuner lære av Sunnfjord? Hvordan har en ung kommune på få år klatret 38 plasser på Kommunebarometeret og blitt en av landets beste på skoleutvikling?

Nyheter
Oslofjordkonferansen 2025

Meld deg på Oslofjordkonferansen: Lederhverdag

Fylkesstyret i Akershus inviterer til Oslofjordkonferansen Lederhverdag, som arrangeres på Thon Hotel Oslofjord 26.–27. mars.

Nyheter
Rektor Pernille Grepp Knutsen ved Berg skole

Video: Jeg har aldri angret! Søk på lærerutdanningen

Pernille Grepp Knutsen anbefaler alle å søke på lærerutdanningen. Fristen for å søke er 15. april.

Nyheter