Alvhild Nygard – Derfor er jeg medlem

Valgkomiteens innstilling til nytt sentralstyre – Presentasjon av kandidatene

I november skal Skolelederforbundet velge nytt sentralstyre. I denne artikkelen kan du lese mer om valgkomiteens innstilling og kandidatenes presentasjon av seg selv. Mona Søbyskogen er enstemmig innstilt fra valgkomiteen som ny forbundsleder.

Valg av nytt sentralstyre i Skolelederforbundet avholdes på landsmøtet i Oslo den 20. – 21. november.

– Vi i valgkomiteen mener at vårt forslag gir en bred representasjon som avspeiler medlemsmassen vår. Vi har stor tro på at de vil fortsette det gode arbeidet som har vært gjort, og løfte Skolelederforbundet inn i fremtiden, sier leder i valgkomiteen, Ronny Engan. Mona Søbyskogen er innstilt som ny forbundsleder.

Ronny Engan (Foto: Privat)

Forslaget til nytt sentralstyre er tatt ut fra en helhetlig vurdering basert på flere kriterier, og inkluderer representanter fra hele landet og med stor bredde i oppvekst og opplæringsfeltet.

– Vi mener dette vil bidra til en bred og inkluderende ledelse som kan ivareta interessene til alle våre medlemmer, sier Engan.

Ny forbundsleder

Nåværende leder, Stig Johannessen, går av etter 8 år som en tydelig og handlingssterk forbundsleder.

Stig Johannessen (Foto: Ole Alvik)

–  Det har vært en sann ære å lede Skolelederforbundet gjennom disse årene. Jeg er stolt av det vi har oppnådd sammen, og jeg ser frem til å følge forbundet videre under ny ledelse, sier han.

Mona Søbyskogen fra Østfold er innstilt som ny forbundsleder. Hun er i dag frikjøpt 2. nestleder i Skolelederforbundet.

– Jeg er takknemlig for tilliten som valgkomiteen har vist meg. Skolelederforbundet har en unik posisjon som det eneste forbundet for ledere i skole og barnehage. Jeg ser frem til å fortsette arbeidet med å styrke vår rolle og vårt påvirkningsarbeid som en relevant og viktig fagforening for ledere i oppvekstsektoren, sier hun.

Om utvelgelsen

Valgkomiteen mottok nominasjoner på 23 kandidater til verv i sentralstyret. Det ble gjennomført intervjuer med sittende styremedlemmer som stilte seg til disposisjon til gjenvalg. Deretter ble det gjennomført speedintervjuer med aktuelle kandidater foreslått av fylkeslagene, og et utvalg av kandidatene ble invitert til dybdeintervju.

Innstillingen er basert på en helhetlig vurdering ut fra følgende kriterier:

  • Kontinuitet og fornyelse
  • Motivasjon, erfaring og kompetanse
  • Geografisk fordeling
  • Kjønn
  • Bredde i oppvekst- og opplæringsfeltet

Endring i sentralstyrets sammensetning

Det sittende sentralstyret består av forbundsleder, to nestledere og fem styremedlemmer. Innstillingen til det nye styret består av forbundsleder, nestleder og sju styremedlemmer i henhold til forslaget til nye vedtekter.

– I vårt arbeid forutsatte vi at nye vedtekter blir vedtatt, og vår hovedinnstilling er i tråd med disse, sier Ronny Engan.

Følgende er innstilt

Valgkomiteen har innstilt følgende medlemmer til sentralstyret: Mona Søbyskogen (leder/Østfold), Robert Flataas (nestleder/Trøndelag), Dorothea Blix (Nordland), Kari Eide (Akershus), Henriette Randsborg (Oslo), Kristin Skare (Vestland), Magne Johansen (Troms og Finnmark), Helge Opstad (Buskerud) og Anita Ingebrigtsen Fredriksen (Agder). Som varamedlemmer har valgkomiteen innstilt Ole Frank Bakken (Møre og Romsdal), Magnus Høye (Innlandet) og Inge Holm (Nordland).

Vi har bedt kandidatene om å skrive en kort presentasjon av seg selv:

Mona Søbyskogen (Innstilt som forbundsleder)

Mona Søbyskogen (Foto: Ole Alvik)

Jeg er inne i min andre periode som 2. nestleder i sentralstyret. Siden landsmøtet vedtok økt frikjøp til styret i 2021, har jeg hatt gleden av å jobbe fulltid for Skolelederforbundet. Med denne bakgrunnen stiller jeg som kandidat til ledervervet på høstens landsmøte.

Jeg har lang fartstid som skoleleder og medlem i Skolelederforbundet. Jeg meldte meg inn i 2004, da jeg – etter ti år som lærer – tok utfordringen og ble inspektør i Askim kommune. Jeg har bred erfaring fra undervisning, skoleledelse og rådgivning i flere av kommunene som i dag utgjør Indre Østfold. For tiden har jeg permisjon fra rektorjobben i Marker kommune, som også er min hjemkommune. Her, i Østfolds indrefilet, bor jeg sammen med mannen min, Sigmund. Vi har to voksne barn.

Gjennom min karriere har jeg opparbeidet meg en solid utdanningsbakgrunn: master i utdanningsledelse fra Universitetet i Oslo, pedagogisk veiledning fra Høgskolen i Halden, og allmennlærerutdanning. Denne kombinasjonen av utdanning og erfaring har gitt meg et bredt perspektiv og en dyp forståelse for de utfordringene og mulighetene vi står overfor i skolesektoren.

Jeg har hatt gleden av å jobbe i ulike roller – som rektor og virksomhetsleder ved Marker skole, skolefaglig rådgiver i Askim kommune, assisterende rektor og lærer. Sammen med mitt engasjement i Skolelederforbundet har dette gitt meg verdifull innsikt i både ledelse og undervisning, og styrket min evne til å samarbeide på tvers av nivåer og fagområder. Jeg har hatt stort utbytte av å være aktiv i forbundet – som medlem og leder for fylkesstyret i «gamle» Østfold, og som medlem av sentralstyret. Samarbeidet med vårt dyktige sekretariat er også noe jeg verdsetter høyt, og ser frem til å videreføre.

Som frikjøpt 2. nestleder har jeg muligheten til å påvirke utdanningspolitikk, lønnsforhandlinger og tariffarbeid, og har blitt godt kjent med sentrale aktører i politikk og partssamarbeid. Jeg har også hatt gleden av å møte på mange av forbundets regionale og lokale arrangementer. Jeg kjenner forbundet og medlemsmassen vår godt. Jeg har også fått ta del i det gode samarbeidet i YS-familien – som styremedlem i YS-stat og vara i YS-kommune. All denne erfaringen har gitt meg verdifull innsikt, og gitt meg en god posisjon, i både strategisk arbeid og interessepolitikk. Dette gjør meg godt rustet til å ta på meg rollen som ny forbundsleder.

Jeg ser viktigheten av kontinuitet og videreføring av arbeidet fra inneværende periode, og ønsker å ta med meg denne erfaringen inn i ledervervet. Jeg ser frem til landsmøtet og valget. Et nytt sentralstyre må styrke det avgjørende samarbeidet med fylkeslagene og lokale tillitsvalgte. Det ligger mye spennende i politisk plattform og vedtekter som skal opp på landsmøtet.

Jeg er overbevist om at min erfaring og mitt engasjement vil være en verdifull ressurs for Skolelederforbundet. Jeg ønsker å bidra til å styrke forbundet og sikre at vi fortsatt er en tydelig og sterk stemme for skoleledere over hele landet. Sammen kan vi bygge videre på det arbeidet som er gjort, møte fremtidens utfordringer – og sørge for at lederes arbeidsvilkår fortsatt står høyt på agendaen.

Jeg er topp motivert, og håper på deres støtte og tillit til å lede Skolelederforbundet inn i en ny og spennende periode – med trygghet, tydelighet og troen på at vi får til mer når vi står sammen.

Robert Flataas (Innstilt som nestleder)

Robert Flataas (Foto: Trude Witzell)

Jeg er rektor ved Huseby ungdomsskole i Trondheim. Gjennom tre perioder har jeg ledet lokallaget i Trondheim, jeg har vært medlem av fylkesstyret i Trøndelag, og har én periode bak meg som medlem i sentralstyret. Siden 2017 har jeg vært forhandlingsleder i lønnsforhandlingene med Trondheim kommune, og jeg sitter for tiden også i kontrollkomiteen i ESHA – European School Heads Association.

Min bakgrunn fra Forsvaret har gitt meg tydelighet, struktur og gjennomføringsevne, men siden 2004 har hjertet mitt ligget i skoleverket – og fra 2007 har jeg jobbet som skoleleder. Jeg har også bred arbeidserfaring fra andre sektorer, og erfaring fra styrearbeid i frivillige organisasjoner. Dette gir meg et bredt blikk og en evne til å utfordre det etablerte – alltid gjennom konstruktive spørsmål og dialog.

Som nestlederkandidat mener jeg det er avgjørende at Skolelederforbundet fortsetter å styrke sin stemme – både i den offentlige debatten og i de politiske prosessene som former skolen. Etter høstens stortingsvalg vil vi møte en ny politisk sammensetning, og da må vi som organisasjon være offensive. Den sterke posisjonen som Stig og Mona har bygd opp – som tydelige talspersoner for skoleledere – må videreføres og utvikles. Skolelederforbundet skal være det naturlige kontaktpunktet for alle som søker innsikt i skolen – og da særlig sett fra lederens ståsted. Det er vi som leder skolen hver dag, og det er vår virkelighet som må bli lyttet til.

Selv om det er viktig at vi som organisasjon er tydelige i våre politiske innspill, er det minst like viktig for meg å ha tett og løpende dialog med lokallag, fylkeslag og enkeltmedlemmer. Vi har medlemmer over hele landet – med ulike utfordringer og forutsetninger. Den bredden i erfaring og kontekst må være en aktiv ressurs inn i sentralstyrets arbeid og i utformingen av tiltak innenfor vår vedtatte politikk.

Jeg er særlig opptatt av rekruttering og det å beholde ledere. Det finnes et stort forbedringspotensial her, og vi må løfte diskusjonen: Rekruttering starter tidlig – ofte over flere år – og krever at arbeidsgiver forstår hva som må til. Like viktig er det å skape rammer som gjør at dyktige ledere velger å bli. For å klare det må vi ha fokus på lønn, forutsigbarhet og tydelige rammevilkår – og vi må være modige på vegne av lederne våre.

Jeg ser det som helt sentralt at vi viderefører og styrker det gode arbeidet med medlemsmøter, kurs og faglig påfyll. Det å være skoleleder er krevende – og vi skal tilby verktøy, fellesskap og faglig styrke som gjør hverdagen enklere, tryggere og mer meningsfull. Slik bygger vi en organisasjon med bærekraftig medlemsvekst og stolthet.

Henriette Randsborg

Henriette Randsborg (Foto: Ole Alvik)

Jeg har vært rektor i Oslo i 14 år og sittet i fylkesstyret nesten like lenge. Jeg har lang erfaring som tillitsvalgt. Da jeg var lærerstudent på 90-tallet var jeg engasjert i studentpolitikk og i to år var jeg heltidstillitsvalgt som leder for alle lærerstudentene i landet. Siden den gang har jeg alltid hatt et tillitsverv.  Nå ønsker jeg å bidra i sentralstyret i Skolelederforbundet.

Det er flere grunner til at jeg stiller til valg. En ting er at jeg vil jobbe med politiske saker som får direkte konsekvens for skoleledere. Jeg ønsker for eksempel en debatt om lærernormen. Den legger store begrensninger for driften av skolen. Jeg er også opptatt av laget rundt elevene. Skolene trenger andre yrkesgrupper enn lærere for å skape trygt og godt læringsmiljø for elevene. Vi som er skoleledere må selv få vurdere hvordan ressursene på egen skole skal brukes.

Som sentralstyremedlem vil jeg også kjempe for bedret kommuneøkonomi. Politikerne har selv vedtatt at lærerutdanningen skal bli 5årig. Men i Oslo, og mange andre kommune, er ikke tildelingene til skolen økt som følge av at nyansatte lærer nå skal ha lektorlønn, og ikke adjunktlønn. Det må vi kjempe for å få på plass.

En annen grunn til at jeg ønsker å bli sentralstyremedlem er at jeg mener Oslo skal være representert i sentralstyret. Oslo er eget tariffområde og perspektiver fra vårt tariffområde kan deles med flere i Skolelederforbundet.

I tillegg til å være hovedstad er Oslo både en kommune og et fylke. Og Utdanningsetaten i Oslo har ansvar for grunnskolene, videregående opplæring og voksenopplæring; til sammen 189 skoler. I disse dager overtar også Utdanningsetaten ansvaret for barnehagene; etaten får ansvar for blant annet barnehageopptak, godkjenning av barnehager, veiledning og tilsyn. Dermed får Utdanningsetaten i Oslo, landets største etat, ansvaret for hele opplærings- og utdanningssektoren i byen. Det betyr at Skolelederforbundet bør ha en sterk stemme inn mot politikerne og embetsverket i Oslo. Vi må være tydelige på våre forventninger til politisk ledelse i byen og jobbe for at vår stemme blir hørt.

Jeg er ikke redd for å si meningen og jeg er klar for å bidra i sentralstyret neste periode.

Magne Johansen

Magne Johansen (Foto: Ole Alvik)

Jeg har vært medlem i Skolelederforbundet siden 2012. For tiden er jeg fylkesleder i Troms og Finnmark fylkeslag, et verv jeg har hatt siden 1, februar 2021. I denne perioden har mitt engasjement vært rettet mot å bygge et sterkt fellesskap i de nordlige fylkene, også etter at vi ble to separate fylker. Etablering av Nordlyskonferansen ble en viktig del av dette fellesskapet. Sammen med styret har jeg bidratt til utvikling av sterke lokallag som ivaretar lokal aktivitet og lokale forhandlinger.

Jeg er 57 år, gift med Wenche og har 4 voksne barn som har forlatt redet. Til daglig er jeg rektor ved Hagebyen skole i Harstad, en ungdomsskole med ca 300 elever.  Som rektor er jeg opptatt av skoleutvikling og bidra til at «min» skole skal være et godt sted å lære på, for både elever og ansatte.

Jeg har vært engasjert lærer siden 1994, og rektor siden 2006. I min tid i skoleverket har jeg alltid hatt et organisasjonsengasjement.  Det hele startet på lærerskolen i LNL som lokallagsleder og sentralstyremedlem, etterfulgt av rollen som ATV og styremedlem, og etter hvert vara HTV i Norsk lærerlag/Utdanningsforbundet.

Jeg har fireårig allmennlærerutdanning med fordypning i norsk og samfunnsfag. Etter noen år som rektor tok jeg en master i utdanningsledelse, med tematikken en lærende rektor – om involvering av ansatte i utviklingsprosesser.

Om jeg blir valgt inn i sentralstyret vil jeg bidra til å løfte fram viktigheten av lokallaget og lokal aktivitet. Det er i møte mellom tillitsvalgte og skoleeier i den enkelte kommune/fylkeskommune at medlemmene møter Skolelederforbundet i hverdagen.

Som framtidig sentralstyremedlem vil jeg også være en pådriver og bidragsyter inn mot sentrale myndigheter.  Først og fremst for å bidra til gode arbeidsvilkår for skoleledere, men også for å påvirke eventuelle framtidige revideringer av læreplaner, lov- og avtaleverk, endringer av lærerutdanning eller forventninger til lærerprofesjonen for å nevne noe.

Skolelederforbundet må ha en tydelig stemme nasjonalt, og være synlige på alle nivå som organisasjonen for Norges viktigste ledere.

Anita Ingebrigtsen Fredriksen

Anita Fredriksen (Foto: Privat)

Jeg er rektor ved Søgne videregående skole i Agder fylkeskommune, og har jobbet med skoleledelse i ulike roller siden år 2000. Jeg brenner for å utvikle gode læringsmiljøer og for å skape trygge og motiverende arbeidsplasser for både elever og ansatte. Jeg er 55 år, gift og mamma og bonusmor til fire voksne gutter.

Min ledererfaring spenner bredt – fra barneskole og ungdomsskole til videregående skole. Jeg har fem år som rektor og to år som assisterende rektor i videregående skole, åtte år som rektor for 1.–10. trinn i Kristiansand kommune og tolv år som undervisningsinspektør i både barne- og kompetanseskole. I 2014 fullførte jeg min master i skoleledelse, og jeg har også befalsutdanning fra Forsvaret – en erfaring som har gitt meg verdifull innsikt i ledelse, struktur og beslutningstaking.

Gjennom årene har jeg supplert min formelle utdanning med kompetanse innen personalledelse, veiledningspedagogikk, spesialpedagogikk, skolemiljø og ledelse. Jeg mener at ledelse i skolen handler like mye om relasjonsbygging og kultur som om struktur og systemer. Min brede erfaring gir meg et helhetlig blikk på skole som organisasjon og på de ulike utfordringene ledere møter i de forskjellige skoleslagene.

Jeg har vært medlem i Skolelederforbundet siden 2016, og har hatt flere verv – blant annet som styremedlem og fylkesleder i Agder i to perioder. Nå har jeg også påtatt meg oppgaven som leder for ledermøtene med fylkeslederne sentralt. Gjennom disse rollene har jeg fått et sterkt engasjement for forbundets arbeid og for å ivareta lederes stemme i skole-Norge.

Jeg ønsker å bidra til at Skolelederforbundet fortsatt skal være en tydelig og handlekraftig aktør som setter skoleledernes behov på dagsorden. Jeg brenner for at ledere skal få rammer og støtte til å utøve godt lederskap – til det beste for elever, ansatte og hele skolesamfunnet.

Dorothea Blix

Dorothea Blix (Foto: Tore Johan Valle)

Jeg er avdelingsleder på Bodin videregående skole i Bodø, der jeg også er arbeidsplasstillitsvalgt for Skolelederforbundet, i tillegg er jeg hovedtillitsvalgt og lønnsforhandler for våre medlemmer i Nordland fylkeskommune og styremedlem i lokallaget Nordland fylkeskommune.

Jeg er for tiden også medlem i sentralstyre. I løpet av inneværende perioden har jeg særlig bidratt til å formidle Skolelederforbundets perspektiver til arbeidet med fullføringsreformen i ulike fora. Jeg er blant annet forbundets representant i Rådet for studieforberedende utdanningsprogram, som ble opprettet i 2023 og som er sterkt involvert i utvikling av læreplaner og eksamen.

Min styrke er kjennskap til og daglig arbeid med lover og forskrifter som gjelder elevers rettigheter og plikter, fag og timefordeling, dokumentasjon og vurdering. Jeg har lang erfaring som leder av ulike utdanningsprogram, og har i tillegg lederansvar innenfor eksamen, dokumentasjon og timeplanarbeid på videregående skole. Å kjenne til og å være trygg på våre grunnlagsdokumenter er en god forutsetning for meg både i mitt daglige arbeid som avdelingsleder, og som medlem av sentralstyre for å bidra til å utforme vår politikk lokalt og sentralt i forbundet. Som hovedtillitsvalgt i Nordland fylkeskommune representerer jeg medlemmer fra både store og små skoler, og har derfor kjennskap til hele bredden i å være skoleleder både i sentrale strøk og i distriktet, noe som er viktig å representere inn i forbundets ledelse.

I mitt verv som sentralstyrerepresentant i Skolelederforbundet brenner jeg for å styrke begge bein vårt forbund står på: Det å være en arbeidstakerorganisasjon som kjemper for våre medlemmers lønns- og arbeidsforhold blir viktigere for hver dag der arbeidsoppgaver og ansvarsområder vokser. Vi trenger å tydeliggjøre at vi er ledere av noen av de mest komplekse institusjonene i vårt samfunn, og at vi er ledere av en del av landets totalberedskap som styrker våre demokratiske verdier. Det andre beinet er å være profesjonsforeningen som bidrar med kunnskap og kompetanse inn i utvikling av norsk utdanningssystem med et lederperspektiv som ivaretar helheten. Som partipolitisk uavhengig fagforening har vi en viktig stemme som når politikerne som sitter ved makta, og minner dem om et helhetlig perspektiv.

Jeg er både ydmyk og stolt over å ha fått lov å bidra i et forbund som forener disse to standbein, og håper på fornyet tillit til å fortsette med det i den kommende perioden.

Helge Opstad

Helge Opstad (Foto: Drammen vgs)

Jeg jobber som utdanningsleder ved Drammen videregående skole. Der har jeg ansvar for en tilrettelagt avdeling og Forskerlinja, som er en teknologisk realfagslinje som kobler teori til praksis. Jeg er opptatt av at barn, unge og studenter skal få en virkelighetsnær og motiverende opplæring, og en hverdag i et trygt og godt læringsfellesskap. Motivasjonen for praktisk og virkelighetsnær læring har blant annet ført til at jeg er styreleder i Ungt Entreprenørskap Buskerud.

Min lederreise startet etter mange år som lærer i både barne-, ungdoms- og videregående skole, før jeg gikk videre som leder i kommunal voksenopplæring og senere i videregående skole. Jeg er utdannet lærer fra NTNU med undervisningsfag innen språk, samfunnsfag og informasjonsteknologi, og har fullført rektorutdanning og master i utdanningsledelse ved Universitetet i Oslo. I masteroppgaven forsket jeg på hvordan ledergrupper kan bli mer effektive gjennom bedre møtepraksis og tydeligere prioritering. Funnene viste at struktur og klare roller faktisk frigjør tid til pedagogisk ledelse.

Jeg er frikjøpt i 20 prosent stilling som hovedtillitsvalgt i Buskerud fylkeskommune. I tillegg har jeg verv som lokallagsleder og nestleder i fylkeslaget. Jeg meldte meg inn i Skolelederforbundet i 2018, ett år etter at jeg ble leder, fordi jeg ønsket å være med i en fagforening som best mulig ivaretar ledere innen oppvekst og utdanning. Jeg bistår i lønnsforhandlinger i flere kommuner. I tillegg har jeg deltatt i podkasten «Viktigste leder», representert Skolelederforbundet i workshop om trusler og vold i skolen, og deltatt aktivt i kursrekka «Lederskolen» til Skolelederforbundet.

I sentralstyret ønsker jeg å bidra til at vi snakker ledernes sak der ledelse av oppvekst og utdanning er på agendaen hos beslutningstakerne. Vi må fortsette å arbeide strategisk for gode lønns- og arbeidsvilkår, og lokalt må vi kontinuerlig rekruttere og beholde skolerte tillitsvalgte og forhandlere. Mitt særskilte bidrag vil være at vi arbeider for at oppvekst og utdanning har digitale løsninger som faktisk støtter vår arbeidshverdag, og ikke tapper oss for tid og krefter. Skolelederforbundet må sette teknologi, forskning og rammevilkår på den politiske dagsordenen og bidra til at digitale løsninger styrker administrasjon, ledelse og læring.

Kari R. Eide

Kari R. Eide (Foto: Privat)

Jeg er rektor på Vestby videregående skole i Akershus. Startet som rektor ved skolen i 2023, men har vært skoleleder i Akershus (og Viken) siden 2004. Før det var jeg skoleleder, lærer og en kort periode saksbehandler i Finnmark fylkeskommune.

Jeg har vært tillitsvalgt i Skolelederforbundet siden 2017, også som frikjøpt hovedtillitsvalgt etter Hovedavtalen. Den siste perioden har jeg vært styremedlem i sentralstyret.

De to siste landsmøteperiodene har forbundet jobbet systematisk og hardt for å bli lyttet til og komme i posisjon hos landets myndigheter. Skolelederforbundet skal nå videreføre og videreutvikle dette arbeidet. Samtidig tenker jeg at det er viktig å fortsatt bygge ut organisasjonsleddene.

I årets landsmøte skjer det en stor revisjon av forbundets vedtekter. Her synliggjøres det viktige arbeidet som skjer på grasrota i organisasjonen. De hovedtillitsvalgte etter HA, lokallagene og fylkeslagene gjør et viktig arbeid for våre medlemmer. Når de tillitsvalgte i møter med arbeidsgiver snakker skoleledernes sak, er det også ledelse som profesjon som blir lagt vekt på. Disse stemmene er viktige for at skolelederne skal ha arbeids- og lønnsvilkår som gjør at de som allerede er skoleledere vil stå i jobben, men like viktig for at nye krefter ønsker å søke seg til skolelederjobber. Vi ser at det er få søkere til rektorstillinger og andre skolelederstillinger. Det er en kjent sak at dette er krevende stillinger, hvor man ofte kjenner at man står i en konstant spagat mellom oppdraget man er satt til å utføre og de økonomiske ressursene som er til rådighet. Derfor er det viktig for meg at vi som forbund også jobber for å få de aller beste tillitsvalgte på alle nivåer i organisasjonen.

Skolelederforbundet skal fortsatt initiere relevant forskning på ledelse av skole og barnehage. Dette er viktige kunnskapsgrunnlag for oss på alle nivåer i organisasjonen, også for de tillitsvalgte i møter med arbeidsgiver i kommunen eller fylkeskommunen eller ved lønnsforhandlinger.

Videre vil jeg bidra inn i arbeidet med kompetanseheving for skoleledere. Vi trenger tid til kompetanseheving, på lik linje med lærerne. Dette er et arbeid som vi må prioritere både i forhandlinger med arbeidsgiver lokalt, mens også tydelig synliggjøre viktigheten av dette for sentrale myndigheter. Godt skolerte og faglig oppdaterte skoleledere er en forutsetning for at vi skal kunne utvikle skolene etter intensjonene i overordnet del, og læreplanverket.

Jeg stiller til valg som sentralstyremedlem en periode til fordi jeg ønsker å bidra til at forbundet jobber videre med skoleledernes lønns- og arbeidsvilkår. Vi trenger et sterkt Skolelederforbund som er det naturlige valget for skole- og barnehageledere.

Kristin Skare

Kristin Skare (Foto: Privat)

Eg har vore medlem i Skolelederforbundet sidan 2013 og har, saman med andre, vore med å ta initiativ til å starte lokallag i Sunnhordland og  i Bømlo. Eg har hatt to periodar i fylkesstyret – først i Hordaland fylkesstyre og deretter gjennom prosessen då me vart  til Vestland fylkesstyre. Opp gjennom åra har eg delteke på mange kurs for tillitsvalde og forhandlarar, og har representert forbundet i forhandlingar i fleire kommunar i regionen. Eg er per no hovudtillitsvalt og forhandlar i Bømlo lokallag.

Eg starta yrkeskarrieren min som lærar på ein liten få-delt skule og har sidan gått over i stilling som rådgjevar i stab. I rolla har eg hatt ansvar for planarbeid, utgreiing av politiske saker og saksutgreiing til rektor- og barnehagestyrarmøter. Eg har dei seinare år arbeidd mest med oppgåver knytt til barnehagesektoren og oppgåvene kommunen har som barnehagemynde. Her har eg hatt tett samarbeid med barnehagestyrarane om kvalitet- og kompetanseutvikling i eigen kommune og i regionen. Kjennskapen til forvaltning, politikk og kompetanseutvikling er gode perspektiv å ha med seg inn i sentralstyret.

Arbeidet som vert gjort i lokallaga er viktig og ein del av kjerneverksemda vår. Nettverket som leiarane opparbeider seg både lokalt, men også på tvers av kommunar, er viktig for erfaringsutveksling og støtte. Erfaringar frå å driva lokallag på tvers av kommunar, men også mindre lokallag i små kommunar vil eg ta med inn i sentralstyret. Eg er oppteken av at me styrkar arbeidet i lokallaga, slik at dei vert den støtta og drivkrafta som våre medlemmar ønsker og har behov for.

Leiarane i oppvekst må få tilstrekkeleg tid og ressursar til å utøva leiing. Vi (ut-)dannar framtidas viktigaste ressurs, og leiing i oppvekst handlar om meir enn administrasjon – det handlar om å skapa retning, byggja kultur og leggja til rette for utvikling og læring for både barn og vaksne. Difor må vi løfta fram verdien av godt leiarskap, og sikra at dei som tek på seg desse rollene, får støtte, tillit og rammer som gjer det mogleg å lukkast. Eg ønskjer å bidra til eit sterkt og synleg forbund, der lokallaga vert styrkte og leiarrolla i oppvekstsektoren får den merksemda og støtta ho fortener. Med erfaring frå både små og litt større kommunar, og med innsikt i både politikk, forvaltning og fagleg utvikling, vil eg vere ein aktiv og lyttande stemme i sentralstyret.

 

 

Inge Holm – Derfor er jeg medlem

Relaterte artikler

Derfor er Alvhild Nygard medlem

Verv en kollega og få dobbel vervepremie

Ut november får du dobbel vervepremie for hvert nye medlem du verver til Skolelederforbundet.

Nyheter

Slik gir du en anerkjennende tilbakemelding  

Sier du kun «Bra jobba!» når du gir tilbakemeldinger? Det er ikke noe galt i det, men den som får tilbakemeldingen sitter igjen med lite. For, hva var egentlig bra?    De fleste pedagoger er flinke til å gi tilbakemeldinger til elever. Men det er mange grunner til at man bør gi anerkjennende tilbakemeldinger også til […]

Nyheter

Hvordan kan vi forstå og utvikle gode lederteam?

Teamorganisering har blitt vanligere i skolen, og i arbeidslivet generelt, de siste 30 årene. I skolen finner vi både lærerteam og lederteam og mange elever arbeider også i grupper i perioder. I denne teksten skriver jeg om lederteam, men innholdet i teksten har også gyldighet for team som ikke består av ledere. Jeg har skrevet fyldigere om dette temaet i boka Profesjonsfellesskap i praksis. Hva er det og hvordan kan vi utvikle det?

Nyheter