Nytt styringsdokument for arbeid med sikkerhet og beredskap

Kunnskapsdepartementet har oppdatert sitt styringsdokument for arbeidet med sikkerhet og beredskap i vår sektor. I det nye dokumentet kan du lese de helt overordnede og nasjonale føringene for det viktige arbeidet vi må gjøre lokalt for å være påkoblet og forberedt i vår urolige tid.

Beredskap

Dokumentet gir oss som leder organisasjonene i alle lokalsamfunn, som KD har sektoransvaret for, et godt bakteppe og en solid forankring for vårt arbeid med sikkerhet og beredskap.

Det er viktig at økte og tydeliggjorte krav til beredskap følges opp med gode planer og tid til å øve på disse. Dette forsterker ytterligere behovet for at ledere har de nødvendige ressursrammer og støtte til å løse hele oppdraget som tilligger vår sektor, sier forbundsleder Stig Johannessen.

I dokumentet finner du også en oversikt over KD’s krav og forventninger til virksomhetenes arbeid med planer, forberedelser og evalueringer. Det er også lenket opp til relevante veiledere for vår sektor. Barnehage, skole og høyere utdanning er en svært viktig del av Norges totale beredskap og sikkerhet, og vi, Norges viktigste ledere, må derfor være godt orientert, godt forberedt og samkjørte i dette arbeidet.

SE STYRINGSDOKUMENTET HER »

Relaterte artikler

Nytt nyhetsbrev fra ESHA

I siste nummer av nyhetsbrevet HEADline kan du blant annet lese om bærekraftig borgerskap, CURIOSOIL-prosjektet og fremtiden til AI i skolen.

Nyheter
Rektor Thomas Jensen fra Bakås skole

Uenighetsfellesskapet: Hvordan kan skolen bruke uenighet som ressurs?

Hvordan kan skolen gjøre uenighet til en kilde til læring, kritisk tenkning og demokratisk deltakelse? Og hva skal til for å bygge en kultur der elever, ansatte og foreldre kan stå i ulike verdier og meninger uten at fellesskapet ryker?

Nyheter

Navigering gjennom kriser i skolen: Et nytt kapittel i utdanningsledelse?

I en tid der samfunnet preges av økende urolighet og kriser, utfordres også skolelederes praksiser når de må håndtere nye utfordringer i skolen. Vår litteraturstudie identifiserer at sosiale strukturer og skolekultur er avgjørende for effektiv krisehåndtering (Welle & Gunnulfsen, 2025). I denne kronikken utforsker vi hvordan tillit, relasjonelt arbeid og samarbeid kan bygge motstandskraft i skolen, og presenterer eksempler som belyser behovet for en kollektiv tilnærming i krisetider.Av Kjersti Beate Rørstad Welle og Ann Elisabeth Gunnulfsen

Nyheter