Ny utgave av Skolelederen

Ny utgave av Skolelederen

I denne utgaven av Skolelederen kan du blant annet lese om hvordan Lade skole og landskapsarkitektene i Løvetanna Landskap har laget et lekeparadis for elevene. Uteområdet er inndelt i en rekke soner, som Sandlandskap, trehytter, vannlekeområde, grøntområde, fotballbane, basketballbane, klatrepark, balanseapparater, sklier, trampoliner og akebakke – og det myldrer av liv både i skoletiden og ellers.

Lars Petter Eggesbø er rektor ved Lade skole i Trondheim. Han mener at soneinndelingen av skolen har vært svært vellykket. (Foto: Trude Witzell)

Barnepsykolog Katrin Glatz Brubakk har de siste ti årene spesialisert seg på arbeid for barn og unge i krig og på flukt og hun har skrevet flere bøker om sitt arbeid. Hun gir også råd til norske barnehager om hvordan de skal motta barn med flyktningbakgrunn på en god måte.

Barnepsykolog Katrin Glatz Brubakk hjelper barnehager med å møte familier med flyktningbakgrunn på best måte. Her holder hun foredrag på konferansen Nå de små i regi av NTNU. (Foto: Trude Witzell)

Skolelederforbundet har i en årrekke engasjert dyktige forskere for å frembringe faktabasert kunnskap om skolelederes arbeidsvilkår. Nå er det nylig lansert en ny rapport i samarbeid med NTNU samfunnsforskning og en kunnskapsoppsummering i samarbeid med Senter for anvendt kommunalforskning ved UiA.

Linda Hye og Morten Øgård ved Senter for anvendt kommunalforskning ved UiA. (Foto: Walter Wehus, UiA)

I bladet kan du blant annet også lese disse sakene:

Ledelse: Hvordan kan vi forstå og utvikle gode lederteam?

Jus: Fysisk inngripen i skolen – Hva betyr det i praksis?

Forskning: Skoleledere opplever seg ikke godt nok ivaretatt i arbeidsavtalen SFS 2213

Landsmøte 2025: Presentasjon av kandidatene til nytt sentralstyre

 

 

Relaterte artikler

Politisk samling om skolen nå!

Et samlet Skole-Norge uttrykker i et leserbrev i VG at denne ukens begredelige Pisa-resultat for den norske skolen – ikke må brukes i en ny ordkrig mellom politikere – Det siste vi trenger nå, er partipolitikere som nok en gang rir kjepphestene sine inn i skolen og skal detaljstyre undervisningspraksis og overstyre læreres og skolelederes […]

Nyheter
Uteskole

Bruker naturen som klasserom

På Lundamo skole i Melhus kommune har elevene minst én skoledag ute hver uke. Uteskoleprosjektet Naturen som læringsarena viser at elever som lærer ute, får et større faglig utbytte og trives bedre på skolen.

Nyheter
Kari Eide fra Skolelederforbundet

Når GDPR og tjenstlig behov står i veien for lederansvaret

Skoleåret er fortsatt i sine første uker, og korridorene er fylt med flotte og energiske ungdommer. Mange av dem er nye på skolen og ukjente for oss voksne. Jeg tenker ofte på hvem som er hvem når jeg møter elevene.

Nyheter