Historisk milepæl: Europaparlamentet oppretter tverrpolitisk gruppe for utdanning

Den 11. februar representerte Thomas Minder fra det sveitsiske skolelederforbundet (VSLZH) ESHA under lanseringen av Tverrpolitisk gruppe for fremtidens utdanning og ferdigheter for et konkurransedyktig Europa i Europaparlamentet i Strasbourg. Opprettelsen er en milepæl for sektoren. Det er den første tverrpolitiske gruppen i EU-parlamentets historie som fokuserer på utdanning og opplæring, og den vil være aktiv i valgperioden 2024–2029.

Thomas Minder (Det sveitiske skolelederforbundet) og Eleonora Meleti (EU-parlamentet)
Thomas Minder (VSLZH) og Eleonora Meleti (EU-parlamentet)

Med bred støtte fra medlemmene har ESHA jobbet aktivt for å få denne gruppen etablert og har fulgt initiativet tett. Dette arbeidet har skjedd i nært samarbeid med vår utdanningskoalisjon, koordinert av European Federation of Education Employers (EFEE), og som medlem av Life Long Learning Platform (LLLP). Også Schuman Associates er en sentral samarbeidspartner.

Gruppen vil ledes av visepresident i Europaparlamentet, Victor Negrescu (S&D), samt parlamentsmedlemmene Eleonora Meleti (EPP), Brigitte van den Berg (Renew Europe) og Nela Riehl (Greens/EFA). Rundt 120 parlamentarikere har uttrykt sin støtte. I månedene fremover vil vi følge prosessen videre og se hvordan etableringen konkret vil gjennomføres i samarbeid med EU-parlamentet og øvrige partnere.

Under lanseringen var det særlig fokus på styrking av yrkesfaglig utdanning og opplæring. Sveits har lenge vært et foregangsland innen dette området, og yrkesfagutdanningen der er en nøkkelfaktor bak landets lave ungdomsledighet – en stabil trend gjennom flere tiår. Dette er et tema som vekker stor interesse i mange europeiske land.

ESHA ønsker spesielt å fremheve betydningen av formell utdanning og rollen skoleledere spiller i å styrke skoler og utdanningssystemet som helhet. I tillegg mener vi at livslang læring for lærere må få økt oppmerksomhet.

Relaterte artikler

Kjære landsmøte, landsmøtedelegater og partiledelse i Høyre.

Skolen har et dobbelt oppdrag – både et danningsoppdrag og et utdanningsoppdrag. De to henger uløselig sammen og er gjensidig helt avhengige av hverandre. For oss som ledere i hele oppvekstsektoren betyr det at kvalitet ikke bare handler om mål og resultater, men også om å bygge robuste barn og unge, sterke fellesskap, karakter og dømmekraft, tilhørighet – og å gi alle elever reell mulighet til mestring og læring, ut fra sitt ståsted.

Nyheter

Flere elever starter på yrkesfag

I en pressemelding  fra Kunnskapsdepartementet viser en til at mer enn halvparten, over 52 prosent, av elevene som startet på videregående dette skoleåret, startet på yrkesfag. Illustrasjon Timothy Harding For fjerde år på rad er det flere som starter på yrkesfag enn studieforberedende. Økningen er størst på teknologi- og industrifag og på helse- og oppvekstfag. […]

Nyheter
Ruth Jensen

Fullført og bestått: Hva virker i arbeidet mot frafall?

Hva skal til for at flere elever fullfører og består videregående opplæring? Og hva ser faktisk ut til å virke i arbeidet mot frafall?

Nyheter