Gikk du glipp av lunsjsamtalen om eldre og ledelse i arbeidslivet?

Hvordan leder vi eldre medarbeidere på best mulig måte? Hva vil det egentlig si å være en eldre leder i dagens arbeidsliv? Dette er spørsmål som blir stadig viktigere. Derfor arrangerte YS en digital samtale om temaet.

Gikk du glipp av sendingen? Se opptaket her: 

Leif Johan Sevland
Leif Johan Sevland fra Offshore Northern Seas

Økt levealder og bedre helse gjør at flere eldre står lenger i arbeid. Perspektivmeldingen viser at forventet levealder og andelen eldre i arbeid vil øke betydelig frem mot 2060. Samtidig møter vi utfordringer.

Hvordan kan vi endre holdninger, fjerne hindringer og sikre at flere ønsker – og får muligheten – til å stå lenger i arbeidslivet?

I samtale med Trond R. Hole, generalsekretær i Parat og leder av lederutvalget i YS, vil Leif Johan Sevland og Roger Moen belyse temaet både fra et faglig ståsted og gjennom praktiske erfaringer som ledere.

Visste du at:

  • Flere eldre står lenger i arbeidslivet, men møter fortsatt fordommer og stereotypier.
  • På tross av mangel på arbeidskraft er aldersdiskriminering den mest utbredte diskrimineringen, mer utbredt enn både kjønns- og etnisk diskriminering, viser internasjonal forskning.
  • Ifølge undersøkelser utført av Ipsos, mener 8 av 10 ledere at arbeidstakere over 60 år presterer like godt som yngre kolleger, men nøler likevel med å ansette dem.
  • Seniorer kan være en bro og viktig mentor for generasjon Z, som nå trår inn i arbeidslivet.

 

Om deltakerne

  • Leif Johan Sevland er administrerende direktør i stiftelsen Offshore Northern Seas, tidligere ordfører i Stavanger og politiker (H)
  • Roger Moen er fagsjef i Kunnskapssenteret for lengre arbeidsliv
  • Trond R.Hole er generalsekretær i Parat og leder av lederutvalget i YS

 

Stor vervekampanje 21.02-08.03

Relaterte artikler

Skolen skal være et inkluderende fellesskap. Da trenger vi handlingsrom og tillit

I løpet av årets Bergenskonferanse skal jeg møte lokallaget og medlemmer fra hele Vestland. Jeg skal fortelle litt om hva vi har hatt på agendaen siden landsmøtet, og de to første månedene mine som leder. Det har ikke vært småtteri!

Nyheter

Inkluderende praksis krever tydelig ledelse og støtte

Åtte av ti PP-tjenester opplever at de ofte har mer arbeid enn kapasiteten tilsier. Samtidig viser en ny rapport at flere skoler og barnehager har kommet nærmere målet om en mer inkluderende praksis.

Nyheter

Fra ark til app – og tilbake igjen?

De siste ti årene har lærere og elever balansert mellom skjerm og noen tilgjengelige lærebøker i grunnskolen. Hvordan bør denne balansen være på ulike trinn og fag? Og hva skjer når kunstig intelligens (KI) tilpasser læremidler og oppgaver på nye måter?

Nyheter