Forelesningsrekken handler om Skoledemokrati og elevmedvirkning og består av tre foredrag på 20 – 35 minutter.
Du finner de tre foredragene på denne lenken til Udir.
1. Hva sier grunnloven og menneskerettighetene om skoledemokrati og elevmedvirkning?
Dette foredraget viser til de overordnede rammene som grunnloven, barnekonvensjonen og FN-konvensjonen om rettighetene til mennesker med nedsatt funksjonsevne, gir for reglene om skoledemokrati og elevmedvirkning. Det gir også et kort historisk tilbakeblikk og hvor vi er i dag.
2. Hvordan står det til med elevdemokratiet i dag?
Dette foredraget viser til relevante utredninger som sier noe om hvordan det står til med elevdemokratiet i dag. Det viser også til hvordan man kan legge til rette for medvirkning og for å skape gode beslutningsprosesser i skolen sett opp mot opplæringsloven.
3. Hva sier opplæringsloven om skoledemokrati og elevmedvirkning?
Dette foredraget viser særlig til reglene i opplæringsloven kap. 10 om skoledemokrati og elevmedvirkning og ser dem i sammenheng med overordnet del i læreplanverket. Det viser også til hvordan man kan gi grunnlag for demokratiske prosesser i skolen.