Skolelederforbundets leder Stig Johannessen og 2. nestleder Mona Søbyskogen har denne uka deltatt på Nordic School Leadership Meeting i København, sammen med skolelederorganisasjoner fra Danmark, Sverige, Finland og Island.
2. nestleder i Skolelederforbundet Mona Søbyskogen, leder av Skolelederforeningen i Danmark Dorte Andreas, leder av Skolelederforeningen Stig Johannessen og Petra Van Haren, direktør i ESHA
På møtet, som avholdes årlig, har de nordiske organisasjonene drøftet felles utfordringer og strategier knyttet til ledelse i utdanningssektoren. Møtet har blant annet resultert i et felles skriv til våre myndigheter. Målet er å sikre skoleledere forsvarlige rammer, strukturer og handlingsrom til å gi barn og unge en god og trygg skole.
Stig Johannesen, leder i Skolelederforbundet, sier:
Vi må sikre at våre ledere har de nødvendige ressursene og støtten for å kunne gjøre en best mulig jobb for våre elever.
Forbundsleder Stig Johannessen
De nordiske landene opplever også en felles utfordring med å rekruttere og beholde dyktige ledere. Det ble diskutert hvordan en kan sikre at myndighetene bidrar til rammevilkår som gir bærekraftig ledelse og god rekruttering.
Årets møte hadde også viktige temaer som generasjonsledelse, elevengasjement og strukturelle endringer i skolen på dagsorden. Et sentralt tema var grønn omstilling i skolen. Et dansk prosjekt for å utdanne lærere og integrere bærekraft i undervisningen ble presentert. Elever og lærere beskrev hvordan ledelse kan engasjere elever i konkrete tiltak som energibruk, avfallssortering og bærekraftige studieturer.
Skolelederforbundet ser frem til å videreføre samarbeidet, og til å bidra aktivt i utviklingen av felles nordiske strategier for skoleledelse i møte med fremtidens utfordringer. Neste år er det Skolelederforbundet i Norge som arrangerer møtet.
Forbundsleder Stig Johannessen og direktør i ESHA Petra Van Haren
Dialog og samarbeid styrker lederen i barnehage og skole
Relaterte artikler
Navigering gjennom kriser i skolen: Et nytt kapittel i utdanningsledelse?
I en tid der samfunnet preges av økende urolighet og kriser, utfordres også skolelederes praksiser når de må håndtere nye utfordringer i skolen. Vår litteraturstudie identifiserer at sosiale strukturer og skolekultur er avgjørende for effektiv krisehåndtering (Welle & Gunnulfsen, 2025). I denne kronikken utforsker vi hvordan tillit, relasjonelt arbeid og samarbeid kan bygge motstandskraft i skolen, og presenterer eksempler som belyser behovet for en kollektiv tilnærming i krisetider.Av Kjersti Beate Rørstad Welle og Ann Elisabeth Gunnulfsen
Leder i Skolelederforbundet Akershus, Kine Madsen, kobler aldri helt av. Hun er forbundets yngste fylkesleder, med en bakgrunn som kombinerer kreativ utdanning, pedagogisk praksis, rådgivning og skoleledelse. I hennes fylkeslag prioriterer de å være tilgjengelige og tett på medlemmene og bidra til at de opplever å ha et trygt og velfungerende fellesskap rundt seg.