Enighet om ny hovedavtale for KS

De fire forhandlingssammenslutningene LO Kommune, Unio, YS Kommune og Akademikerne kommune forhandler om Hovedavtalen med KS. Hovedavtalen er nå reforhandlet med noen endringer. Den nye hovedavtalen for KS-området gjelder fra 01.01.2026 til 31.12.2029. LO Kommune, Unio og YS Kommune har tilsuttet seg avtalen.

Mona Søbyskogen, påtroppende leder i Skolelederforbundet og Knut Arve Skaalvik, seksjonsleder i skolelederforbundet er med i forhandlingsdelegasjonen til YS

Hovedavtalen er et viktig for de tillitsvalgte, vi er fornøyd med at en god avtale har blitt bedre. Skolelederforbundet er tilfreds med endringene som er kommet inn, de gjør avtalen bedre, sier påtroppende leder i Skolelederforbundet, Mona Søbyskogen

Marit Solheim fra Delta har ledet forhandlingene for YS og fortsetter;

– Hovedavtalen i KS er god og fungerer stort sett bra. Vi er glade for å gjøre avtalen bedre, sier nestleder i YS kommune og 1. nestleder i Delta, Marit Solheim, som har ledet forhandlingene for YS.

1. nestleder i Delta, Marit Solheim,forhandlingsleder, Mona Søbyskogen påtroppende leder i Skolelederforbundet, seksjonsleder Knut Arve Skaalvik og Monica Deildok, leder YS kommune

Dette er nytt i avtalen:

  • Styrket rett til fri med full lønn: Alle tillitsvalgte skal som hovedregel innvilges permisjon med full lønn dersom opplæringen omhandler hovedavtalen, hovedtariffavtale, og tilknyttede særavtaler og lovbestemmelser. Det går fram av ny tekst i avtalen (se mer i Del B, §3-6).
  • Styrket rett til kompenserende frived tillitsvalgtopplæring på fridag: Tillitsvalgte skal få erstatningsfridag hvis opplæringen faller på en lovbestemt ukefridag (F1-dag). Dette gjelder opplæring som omhandler hovedavtalen, hovedtariffavtale, og tilknyttede særavtaler og lovbestemmelser
    (Se mer i Del B, 3-6 Tillitsvalgtopplæring)
  • Avvikling av lokale forsøksordninger: Muligheten til å avtale lokale forsøksordninger fjernes fra 1.1.2026. For å sikre en forsvarlig avvikling kan avtaler som allerede er inngått,  løpe ut 2026. Også forsøksordninger som er avtalt igangsatt tidlig i 2026, kan løpe ut året.

    (Se mer i Del A, § 4-6 Forsøksordninger)

    Gjelder i fire år

    Avtalen gjelder nå for fire år, mot tidligere to. Det er likevel mulig å be om reforhandling midt i perioden.

– Partene har landet en ny hovedavtale som er gyldig i fire år. Avtalen sikrer god dialog og samarbeid mellom partene i arbeidslivet. Den gir våre tillitsvalgte mulighet og rettigheter til å løfte ledelse i barnehage og skole, sier Søbyskogen avslutningsvis.

 

 

 

 

FAKTA

Hovedavtalen inneholder bestemmelser om forhandlingsordning, prosedyrer samt arbeidsgivers og tillitsvalgtes rettigheter og plikter. Hovedavtalen er et viktig virkemiddel for å sikre samhandling og gode prosesser mellom partene.

Hovedavtalen regulerer samarbeidet mellom arbeidsgiver og tillitsvalgte. Den skal blant annet sikre at tillitsvalgte har rettigheter og muligheter til å gjøre en god jobb for medlemmene sine.

Hovedavtalen er et viktig redskap for de tillitsvalgte, men også for kommunene som står foran store endringer

Relaterte artikler

Nytt nyhetsbrev fra ESHA

I siste nummer av nyhetsbrevet HEADline kan du blant annet lese om bærekraftig borgerskap, CURIOSOIL-prosjektet og fremtiden til AI i skolen.

Nyheter
Rektor Thomas Jensen fra Bakås skole

Uenighetsfellesskapet: Hvordan kan skolen bruke uenighet som ressurs?

Hvordan kan skolen gjøre uenighet til en kilde til læring, kritisk tenkning og demokratisk deltakelse? Og hva skal til for å bygge en kultur der elever, ansatte og foreldre kan stå i ulike verdier og meninger uten at fellesskapet ryker?

Nyheter

Navigering gjennom kriser i skolen: Et nytt kapittel i utdanningsledelse?

I en tid der samfunnet preges av økende urolighet og kriser, utfordres også skolelederes praksiser når de må håndtere nye utfordringer i skolen. Vår litteraturstudie identifiserer at sosiale strukturer og skolekultur er avgjørende for effektiv krisehåndtering (Welle & Gunnulfsen, 2025). I denne kronikken utforsker vi hvordan tillit, relasjonelt arbeid og samarbeid kan bygge motstandskraft i skolen, og presenterer eksempler som belyser behovet for en kollektiv tilnærming i krisetider.Av Kjersti Beate Rørstad Welle og Ann Elisabeth Gunnulfsen

Nyheter