Nye koronatiltak: Behovet for avlastning er enormt

Til tross for svært inngripende tiltak, er det veldig positivt at man ønsker å skjerme barn og unge. Det er også godt å se at de ansatte i skolene og barnehage flyttes fram i dose 3-køen.

Selv om trafikklysmodellen er en god ordning, melder våre medlemmer at belastningen er svært stor. Rektorer, styrere og ledere innen oppvekst og opplæring har allerede vært i beredskap i 21 måneder uten mulighet for turnus. Behovet for avlastning er enormt.

– Vi trenger å sikre at lederne også kan avlastes gjennom øremerkede midler til lederstøtte.

– Skole- og barnehageansatte må også regnes som samfunnskritiske på linje med helsepersonell. Det er svært vanskelig å opprettholde et forsvarlig tilbud slik situasjonen er, og dette forsterkes ytterligere når ansatte havner i langvarig karantene fordi de er nærkontakt, eller må være hjemme fordi barnehage, skole eller SFO er stengt.

– Forventningene til skole og barnhages kvalitet må realitetsorienteres. Inngripende tiltak, høyt sykefravær og strenge testregimer gjør at vi må kunne vurdere hva som er mulig med de ressursene som er tilgjengelige.

Relaterte artikler

Styreren som faglig leder: 8 ledergrep som virker!

Utviklingsarbeid i barnehager er ofte preget av gode intensjoner og inspirerende diskusjoner, men hvordan sikrer vi at disse faktisk fører til reell endring i praksis?

Nyheter
Viktigste Leder 2026 Janne Thon Rehn

Podkast: Møt Norges Viktigste Leder 2026

I forrige uke delte Skolelederforbundet ut prisen Viktigste Leder. Hensikten med prisen er å hedre en leder innen sektoren som har gjort en ekstraordinær innsats.

Nyheter

Fremtidens fellesskole skaper vi i dag

Fredag 10.april ble det siste møtet i referansegruppen for Fellesskoleutvalget avholdt, og i dette siste møtet fikk vi gi tilbakemeldinger på et tekstutdrag fra den kommende NOU’en. Jeg vil beskrive dette innspillsarbeidet som lærerikt, inspirerende og svært utfordrende.

Nyheter