Kari Nessa Nordtun blir ny kunnskapsminister
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Foto: Kunnskapsdepartementet)

Kari Nessa Nordtun blir ny kunnskapsminister

Kari Nessa Nordtun (Ap) overtar som kunnskapsminister etter Tonje Brenna, som overtar posten som arbeids- og sosialminister etter partikollega Marte Mjøs Persen (Ap).

Kari Nessa Nordtun (37 år) var ordfører i Stavanger fra 2019 til 2023. Hun måtte gå av etter høstens kommunevalg, men fikk æren av å være en av få Ap-topper som klarte å øke partiets oppslutning i valget, skriver NTB i en nyhetsmelding.

–  Skolelederforbundet gratulerer Kari Nessa Nordtun med utnevnelse som ny statsråd i Kunnskapsdepartementet. Vi vil samtidig takke for godt samarbeid med Tonje Brenna og øvrig politisk ledelse disse to årene vi legger bak oss, sier forbundsleder Stig Johannessen i Skolelederforbundet.

Forbundsleder Stig Johannessen. (Foto: Ole Alvik)

Kari Nessa Nordtun er utdannet jurist ved Universitetet i Bergen. Hun har arbeidet som advokat for advokatfirmaet Sjødin, Meling & Co, og deretter for advokatfirmaet Elden DA. Hun var blant annet bistandsadvokat for fornærmede og etterlatte i 22. juli-saken.

Må styrke profesjonsutdanningene

Nortun har vært folkevalgt i Stavanger bystyre siden 2011. Hun har vært medlem av formannskapet i Stavanger fra 2013, kommunalutvalget fra 2015 og kommunalstyret for byutvikling i Stavanger fra 2015. Fra januar 2017 var hun gruppeleder for Stavanger Arbeiderpartis bystyregruppe.

– Vi ser frem til fortsatt godt samarbeid om utviklingen av våre sektor til det beste for barn og unge. Vi ønsker blant annet å styrke profesjonsutdanningene og ordningen for etter- og videreutdanning for de ansatte i vår sektor, med et særlig fokus på utvikling av ledere i barnehage og skole. Kompetente ansatte i skole og barnehage er en viktig faktor for at vi skal lykkes med vårt oppdrag, sier Stig Johannessen.

Relaterte artikler

Lanserte ny bok: Veier til effektiv skoleledelse

Skolelederforbundet lanserte den 8. desember boken Veier til effektiv skoleledelse. Boken er utgitt på Fagbokforlaget og bygger på Skolelederforbundets forskningsrapporter.

Nyheter

Enighet om ny hovedavtale for KS

De fire forhandlingssammenslutningene LO Kommune, Unio, YS Kommune og Akademikerne kommune forhandler om Hovedavtalen med KS. Hovedavtalen er nå reforhandlet med noen endringer. Den nye hovedavtalen for KS-området gjelder fra 01.01.2026 til 31.12.2029. LO Kommune, Unio og YS Kommune har tilsuttet seg avtalen.

Nyheter

Takk for tilliten

Kjære delegater, tillitsvalgte, medlemmer og venner i Skolelederforbundet! Skolelederforbundet er i mål med landsmøtet 2025. En fantastisk opplevelse av lagånd og proff gjennomføring av vårt viktige arbeid med vedtekter og politisk plattform. Tusen takk for massiv støtte og tillit fra dere!

Nyheter