Kari Nessa Nordtun blir ny kunnskapsminister
Kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Foto: Kunnskapsdepartementet)

Kari Nessa Nordtun blir ny kunnskapsminister

Kari Nessa Nordtun (Ap) overtar som kunnskapsminister etter Tonje Brenna, som overtar posten som arbeids- og sosialminister etter partikollega Marte Mjøs Persen (Ap).

Kari Nessa Nordtun (37 år) var ordfører i Stavanger fra 2019 til 2023. Hun måtte gå av etter høstens kommunevalg, men fikk æren av å være en av få Ap-topper som klarte å øke partiets oppslutning i valget, skriver NTB i en nyhetsmelding.

–  Skolelederforbundet gratulerer Kari Nessa Nordtun med utnevnelse som ny statsråd i Kunnskapsdepartementet. Vi vil samtidig takke for godt samarbeid med Tonje Brenna og øvrig politisk ledelse disse to årene vi legger bak oss, sier forbundsleder Stig Johannessen i Skolelederforbundet.

Forbundsleder Stig Johannessen. (Foto: Ole Alvik)

Kari Nessa Nordtun er utdannet jurist ved Universitetet i Bergen. Hun har arbeidet som advokat for advokatfirmaet Sjødin, Meling & Co, og deretter for advokatfirmaet Elden DA. Hun var blant annet bistandsadvokat for fornærmede og etterlatte i 22. juli-saken.

Må styrke profesjonsutdanningene

Nortun har vært folkevalgt i Stavanger bystyre siden 2011. Hun har vært medlem av formannskapet i Stavanger fra 2013, kommunalutvalget fra 2015 og kommunalstyret for byutvikling i Stavanger fra 2015. Fra januar 2017 var hun gruppeleder for Stavanger Arbeiderpartis bystyregruppe.

– Vi ser frem til fortsatt godt samarbeid om utviklingen av våre sektor til det beste for barn og unge. Vi ønsker blant annet å styrke profesjonsutdanningene og ordningen for etter- og videreutdanning for de ansatte i vår sektor, med et særlig fokus på utvikling av ledere i barnehage og skole. Kompetente ansatte i skole og barnehage er en viktig faktor for at vi skal lykkes med vårt oppdrag, sier Stig Johannessen.

Relaterte artikler

Når barn bryter med kjønnsnormen

Barn som bryter med kjønnsnormen lærer tidlig å skamme seg for at de er den de er. Hvordan de blir møtt i barnehagen og på skolen har stor betydning for livskvaliteten.

Nyheter | Fagartikler

Styrker forebyggende tiltak for å slippe fysisk inngripen

Fra 1. august 2025 ga opplæringsloven ansatte i skolene utvidet rett til å gripe inn fysisk mot elever. Nå jobber enda flere skoler med forebyggende tiltak for å hindre at nettopp det skjer.

Nyheter | Fagartikler
Alf Aschim og Esther Laird Eriksen

Uenighetsfellesskap: Må vi egentlig være enige hele tiden?

Hvordan kan du bygge en kultur der ansatte tør å være uenige, uten at samarbeidet bryter sammen? Hvordan får du fram stemmene som sjelden blir hørt? Og hvilken rolle har skolelederen når ulike perspektiver skal bli til gode beslutninger?

Nyheter