Hovedtariffoppgjøret i KS – forhandlinger om å unnta personer eller grupper fra en eventuell streik

Hovedtariffoppgjøret er nå i gang. YS kommune overleverte sine krav til KS den 6. april. Forhandlingsfristen er 1. mai, men det er sannsynlig at oppgjøret går til megling. Meglingsfristen er 23. mai.

Kommer man ikke til en løsning i meglingen vil det bli streik. I forberedelsene forut for en eventuell streik følger det av Hovedavtalen 5-1-2 a) at partene forhandler om hvilke personer eller grupper som det er nødvendig å unnta fra en eventuell streik. Organisasjonene plikter å delta i slike forhandlinger. Flere av våre tillitsvalgte har meldt at de er innkalt til eller har vært i slike forhandlinger.

Skolelederforbundets holdning er at ledere i 3.4.2 og 3.4.3 ikke skal unntas fra å bli tatt ut i streik. Ledere i HTA 3.4.2 er virksomhetsledere, herunder rektorer. Ledere i 3.4.3 er f.eks. avdelingsledere. I utgangspunktet er det øverste leder i virksomheten, altså kommunaldirektør/rådmann, som ikke kan tas ut i streik. Øverste leder av personalfunksjonen tas som hovedregel heller ikke ut i streik. Vi er likevel enige i at man i forhandlinger kan bli enig om at øvrige ledere i 3.4.1 ikke tas ut.

Altså: ledere i 3.4.1 (unntatt kommunaldirektør/rådmann), ledere i 3.4.2 og ledere 3.4.3 kan tas ut i streik.  I forhandlinger om dette kan vi være enige i at ledere i 3.4.1 unntas fra en eventuell streik. Vi kan ikke være enige i at ledere i 3.4.2 eller 3.4.3 unntas.

I Skolelederforbundet skjer streikeuttak sentralt, slik at dere som lokale tillitsvalgte ikke vet hvem som  tas ut. Det er Skolelederforbundets sekretariat som foretar streikeuttaket. De som er berørte vil bli kontaktet.

Ved spørsmål: ta kontakt med forhandlingsleder Hilde Pettersen: tlf. 90281378, hilde.pettersen@skolelederforbundet.no

Relaterte artikler

Lanserte ny bok: Veier til effektiv skoleledelse

Skolelederforbundet lanserte den 8. desember boken Veier til effektiv skoleledelse. Boken er utgitt på Fagbokforlaget og bygger på Skolelederforbundets forskningsrapporter.

Nyheter

Enighet om ny hovedavtale for KS

De fire forhandlingssammenslutningene LO Kommune, Unio, YS Kommune og Akademikerne kommune forhandler om Hovedavtalen med KS. Hovedavtalen er nå reforhandlet med noen endringer. Den nye hovedavtalen for KS-området gjelder fra 01.01.2026 til 31.12.2029. LO Kommune, Unio og YS Kommune har tilsuttet seg avtalen.

Nyheter

Takk for tilliten

Kjære delegater, tillitsvalgte, medlemmer og venner i Skolelederforbundet! Skolelederforbundet er i mål med landsmøtet 2025. En fantastisk opplevelse av lagånd og proff gjennomføring av vårt viktige arbeid med vedtekter og politisk plattform. Tusen takk for massiv støtte og tillit fra dere!

Nyheter