Skoler inviteres til stort forskningsprosjekt om Folkehelse og livsmestring

Skolelederforbundet er partner i forskningsprosjektet HeaLS - om folkehelse og livsmestring. NIFU har nettopp sendt invitasjonsepost til grunnskoler og videregående skoler i Norge, og inviterer også til korte informasjonsmøter om prosjektet.

I mars var prosjektleder Egil Nygaard gjest i podkasten Viktigste Leder. Foto: Morten Sælensminde

Forskningsprosjektet HeaLS rekrutterer skoler til prosjektet. NIFU, som gjennomfører datainnsamlingen, sendte ut invitasjoner per epost til skoler 9. september. De har også sendt ut epostinvitasjon til 20 minutters digitale informasjonsmøter for skoleledere og skoleeiere.

HeaLS er finansiert av EU og er et samarbeid mellom blant annet Skolelederforbundet, to lærerorganisasjoner, Universitetet i Oslo og NIFU. HeaLS har i sommer forberedt samarbeid med forskningsprosjektet LIFE ved Læringsmiljøsenteret, Universitetet i Stavanger, noe som blant annet medførte en utvidelse av rekrutteringsperioden. Studien vil gi kunnskap om hvordan det tverrfaglige emnet Folkehelse og livsmestring utføres i skoler i Norge, og hvilken effekt dette har på elevers psykiske helse, skoleprestasjoner, skolemiljø og frafall.

Les mer og meld på din skole

Relaterte artikler

Stig Johannessen og Mona Søbyskogen

12 timer gratis SFO: Et viktig tiltak som krever riktig bemanning og ressurser

SFO må få forsvarlige rammefaktorer for å oppfylle sitt samfunnsoppdrag.

Nyheter | Skolelederforbundet

Det er i tider som nå barna trenger politikere.

Revidert nasjonalbudsjett 2025 og kommuneproposisjonen viser ansvarlighet, men bommer på det viktigste: trygghet og støtte for barn og unge i skole og barnehage, mener Skolelederforbundet.

Nyheter
Dorothea Blix

Et skoleår går inn for landing, men samfunnsoppdraget tar ikke ferie

Mens vi legger siste hånd på dette skoleåret, er neste allerede i støpeskjeen. De siste ukene før sommerferien viser tydelig hvor sammensatt skoleledelse er: sluttvurdering, vitnemål, eksamener, overgangsmøter, inntaksmøter, russefeiring, klager, gleder, avskjedsmarkeringer og nyansettelser. Hele spennet i oppdraget vårt blir ekstra tydelig på kort tid – og det krever både tilstedeværelse og oversikt.

Nyheter