Leder fra høsten? Vi gir deg fellesskapet du trenger

Skolelederforbundet krever anerkjennelse, bedre og avklarte arbeidsvilkår for skoleledere

Seksjonsleder Knut Arve Skaalvik, påtroppende leder Mona Søbyskogen og rådgiver Hans Christian Ruud er forhandlingsdelegasjonen til Skolelederforbundet.

I dag, 24. november startet forhandlingene om SFS 2213, særavtalen som regulerer arbeidstid for undervisningsstillinger og ledere i grunnskolen, videregående opplæring og voksenopplæring.

Skolelederforbundet går inn i årets forhandlinger med et tydelig mål: Å sikre at skoleledere får den anerkjennelsen i form av lønnsgaranti, bedre og avklarte arbeidsvilkår som stillingens ansvar og kompleksitet tilsier.

Nå er det lederne som må prioriteres. Skoleledere har et stort ansvar for utviklingen av skolen, og det må gjenspeiles i både arbeidsvilkår og lønn, sier påtroppende leder i Skolelederforbundet, Mona Søbyskogen.

Forbundet uttrykker bekymring over at ledelsesressurser ofte blir en salderingspost i kommunenes budsjetter, og at det i økende grad foreslås å slå sammen ledelsen på flere skoler for å spare penger. Dette er i strid med både SFS 2213 og intensjonen i opplæringsloven, og det svekker muligheten for stedlig og deltakende ledelse – noe som er avgjørende for skoleutvikling og oppfølging av den enkelte skole.

Forskning viser at mange skoleledere mangler klare arbeidsbetingelser, og at det er stor variasjon i hvordan kompensasjon for merarbeid praktiseres. Dette skaper uforutsigbarhet og svekker forsvarlige arbeidsvilkår. Skolelederforbundet mener derfor at begrepet «forsvarlige arbeidsvilkår» må tydeliggjøres i gjeldende avtale, slik at ledere får en reell balanse mellom oppgaver og ressurser.

Vi må sikre arbeidsforhold som gjør det mulig å rekruttere og beholde gode ledere i skolen. Det er på høy tid at ledere får en lønn og et arbeidsmiljø som står i forhold til det ansvaret de har, understreker Mona Søbyskogen.

Skolelederforbundet mener det er et stort behov for at punktene i avtalen som omhandler ledelse konkretiseres. Vi vet at en overvekt av landets kommuner ikke drøfter ledelsesressurs slik de er forpliktet til. For å sikre rekruttering av de beste lederne, må lønn stå i forhold til kompleksiteten og ansvaret.

Skolelederforbundet krever derfor at ansatte i lederstillinger skal avlønnes vesentlig høyere enn de de er satt til å lede, og at faste pensjonsgivende funksjonstillegg også tas med i beregningen.

Forhandlingslutt er satt til 12. desember.

Skolelederforbundet har lagt inn følgende krav

 

Relaterte artikler

Skolelederen nr. 2-26 er her

Nytt Skolelederen ute nå

I dette nummeret kan du lese om blant annet naturen som læringsarena, mobilfri skole i Danmark og realfagskrisen.

Nyheter
Kjell Ove Hauge fra Kuben vgs

Når krisen rammer – hva gjør skoleledere når det smeller?

Hva gjør du når det plutselig smeller utenfor skoleporten? Hvordan leder du i en situasjon preget av usikkerhet, informasjonsmangel og sterke reaksjoner?

Nyheter

Enighet i statsoppgjøret – lokale forhandlinger blir ekstra viktige

Det er oppnådd enighet i tariffoppgjøret mellom staten og YS Stat. Oppgjøret har en ramme på 4,4 prosent, på nivå med frontfaget, og alle tilleggene skal fordeles gjennom lokale forhandlinger i virksomhetene.

Nyheter