Forhandlingene om SFS 2213 er brutt. Tas inn i vårens hovedoppgjør

Partene har i dag brutt forhandlingene om arbeidstidsavtalen for undervisningspersonale. Avstanden var for stor og det var ikke formålstjenlig å fortsette. Forhandlingene føres videre inn i vårens hovedoppgjør.  

Forhandlingsdelegasjonen til Skolelederforbundet.
Seksjonsleder Knut- Arve Skaalvik, forbundsleder Mona Søbyskogen og rådgiver Hans Christian Ruud

Skolelederforbundet har hele tiden holdt de opprinnelige kravene om ressurser og lønn til ledere høyt. Kravene tas med videre inn i vårens forhandlinger av hovedtariffavtalen.  

  • Vi er skuffet over at forhandlingene strandet, men budskapet vårt står fast: Det er helt nødvendig å fortsatt jobbe for at ledelsesressurs drøftes og prioriteres, slik at ledere har gode vilkår og muligheter for å sikre gode arbeids- og læringsmiljøer, sier forbundsleder Mona Søbyskogen.

 Skolelederforbundet understreker at det er helt nødvendig å fortsette arbeidet for at ledelsesressurs drøftes og prioriteres, slik at ledere har gode vilkår og muligheter til å sikre gode miljøer for både lærere, ansatte og elever.

Uavhengig av forhandlingsarena vil skolelederes arbeidsvilkår stå øverst på Skolelederforbundets prioriteringsliste.

  • Vi må sikre ledere tid og lønn som gjør at vi rekrutterer og beholder de beste. Det kommer fortsatt til å stå øverst på vår agenda, avslutter Søbyskogen.

 

Ved oppstarten av forhandlingene i november 2025 sa Skolelederforbundet at de går  inn i forhandlinger med et tydelig mål:

Å sikre at skoleledere får den anerkjennelsen i form av lønnsgaranti, bedre og avklarte arbeidsvilkår som stillingens ansvar og kompleksitet tilsier.

Mona Søbyskogen sa i november 2025:

– Nå er det lederne som må prioriteres. Skoleledere har et stort ansvar for utviklingen av skolen, og det må gjenspeiles i både arbeidsvilkår og lønn.

Les artikkelen her 

Relaterte artikler

Nytt nyhetsbrev fra ESHA

I siste nummer av nyhetsbrevet HEADline kan du blant annet lese om bærekraftig borgerskap, CURIOSOIL-prosjektet og fremtiden til AI i skolen.

Nyheter
Rektor Thomas Jensen fra Bakås skole

Uenighetsfellesskapet: Hvordan kan skolen bruke uenighet som ressurs?

Hvordan kan skolen gjøre uenighet til en kilde til læring, kritisk tenkning og demokratisk deltakelse? Og hva skal til for å bygge en kultur der elever, ansatte og foreldre kan stå i ulike verdier og meninger uten at fellesskapet ryker?

Nyheter

Navigering gjennom kriser i skolen: Et nytt kapittel i utdanningsledelse?

I en tid der samfunnet preges av økende urolighet og kriser, utfordres også skolelederes praksiser når de må håndtere nye utfordringer i skolen. Vår litteraturstudie identifiserer at sosiale strukturer og skolekultur er avgjørende for effektiv krisehåndtering (Welle & Gunnulfsen, 2025). I denne kronikken utforsker vi hvordan tillit, relasjonelt arbeid og samarbeid kan bygge motstandskraft i skolen, og presenterer eksempler som belyser behovet for en kollektiv tilnærming i krisetider.Av Kjersti Beate Rørstad Welle og Ann Elisabeth Gunnulfsen

Nyheter