Derfor velger skoleledere å slutte i jobben

Ny forskning ved Umeå universitet i Sverige har undersøkt hvorfor det er så mange rektorer og andre skoleledere som velger å slutte i jobben. Resultatene, er basert på en omfattende studie med nesten 2 000 svenske skoleledere, og viser at arbeidsmiljø og organisering har en avgjørende betydning.  

Tekst: Charlotte Ståhl, kommunikasjonsrådgiver ved Umeå universitet 

Tobias Richard, som fredag 3.oktober skal disputere med sin doktorgrad innen skoleledelse ved Umeå universitet, viser i sin forskning at arbeidsmiljø og organisatoriske faktorer er viktige årsaker til at skoleledere ønsker å slutte i jobben.  

Han påpeker at det i rekrutteringsprosesser ofte fokuseres på å finne «rett person» for jobben, men forskningen viser at det i større grad er arbeidsmiljøet og støtte fra overordnede som avgjør om ansatte velger å bli i jobben som skoleleder. Dette gjelder uansett om de jobber som ledere i barnehager, i grunnskolen eller i videregående skole.  

En annen sentral faktor er de emosjonelle og kvantitative kravene som skoleledere stilles overfor. Ledere i skolesektoren må ofte håndtere kompliserte oppgaver og sterke følelser, samtidig som de opplever at de ikke har tilstrekkelig tid til å løse oppgavene. De som opplever høye emosjonelle og kvantitative krav, vil i større utstrekning forlate jobben.  

Som nevnt viser også Richards forskning at støtte fra ledelsen har stor betydning. Skoleledere som opplever at deres ledere lytter aktivt og gir emosjonelle støtte, samtidig som de gir tydelig retning, har mindre ønske om å slutte.  

– De skolelederne som i større grad opplever at de har kontroll over sin egen arbeidssituasjon, at de kan påvirke sin egen kalender og hvordan de prioriterer arbeidsoppgavene, vil i mindre grad slutte i jobben enn de som ikke har denne muligheten, påpeker han. 

En konklusjon er altså at større fokus på arbeidsmiljø og lederstøtte kan medføre at færre skoleledere slutter. Stabilitet er viktig både for elever og lærere.  

– Et kjennetegn for skoler som ikke fungerer, er hyppige lederbytter. Da får organisasjonen aldri anledning til å stabiliseres og utvikles. Dette er noe jeg ønsker å bidra til å forhindre, sier Tobias  

Tobias forsvarer sin doktorgrad fredag 3. oktober

Avhandling med den svenske tittelen: : Sveriges skolledaromsättning: En studie om varför nya skolledare byter arbete (Engelsk titel: School Leader Turnover in Sweden: A Study of Why Novice School Leaders Leave Their Jobs)

Tobias Richard, Sociologiska institutionen forsvarer sin dokotorgrad fredag 3.oktober 2025. kl 1315- 1500.

Her kan du se arrangementet.

Välkommen att följa disputationen via Zoom
https://umu.zoom.us/j/66326856413

 

 

 

Forskning viser at det er arbeidsmiljøet og støtten som leder får som avgjør om skoleledere blir eller slutter.

Les mer her.

 

Tobias forsvarer doktorgraden fredag 3.oktober

Avhandling med den svenske tittelen: : Sveriges skolledaromsättning: En studie om varför nya skolledare byter arbete.

Med engelske tittel:  School Leader Turnover in Sweden: A Study of Why Novice School Leaders Leave Their Jobs.

Tobias Richard, Sociologiska institutionen forsvarer sin dokotorgrad fredag 3.oktober 2025. kl 1315- 1500.

Her ser du arrangementet: https://www.umu.se/kalender/tobias-richard—sociologi_12115629/

Välkommen att följa disputationen via Zoom
https://umu.zoom.us/j/66326856413

Relaterte artikler

Navigering gjennom kriser i skolen: Et nytt kapittel i utdanningsledelse?

I en tid der samfunnet preges av økende urolighet og kriser, utfordres også skolelederes praksiser når de må håndtere nye utfordringer i skolen. Vår litteraturstudie identifiserer at sosiale strukturer og skolekultur er avgjørende for effektiv krisehåndtering (Welle & Gunnulfsen, 2025). I denne kronikken utforsker vi hvordan tillit, relasjonelt arbeid og samarbeid kan bygge motstandskraft i skolen, og presenterer eksempler som belyser behovet for en kollektiv tilnærming i krisetider.Av Kjersti Beate Rørstad Welle og Ann Elisabeth Gunnulfsen

Nyheter

Gratulerer med 17. mai

I dag skal vi feire friheten og demokratiet vårt.

Nyheter
Kine Madsen, fylkesleder i Skolelederforbundet Akershus

Møt lederen: Kine Madsen

Leder i Skolelederforbundet Akershus, Kine Madsen, kobler aldri helt av. Hun er forbundets yngste fylkesleder, med en bakgrunn som kombinerer kreativ utdanning, pedagogisk praksis, rådgivning og skoleledelse. I hennes fylkeslag prioriterer de å være tilgjengelige og tett på medlemmene og bidra til at de opplever å ha et trygt og velfungerende fellesskap rundt seg. 

Nyheter