7 av 10 skoleledere melder om grov språkbruk blant elever
Morten Rosenkvist er direktør i Utdanningsdirektoratet. (Foto: Udir)

7 av 10 skoleledere melder om grov språkbruk blant elever

En ny rapport viser at hele 7 av 10 skoleledere opplever utfordringer med elevers språkbruk i skolehverdagen. – En trussel mot det trygge skolemiljøet, sier direktør i Utdanningsdirektoratet Morten Rosenkvist.

Rapporten avdekker at mange elever bruker språk som er preget av personangrep, rasisme og seksualisert eller nedsettende uttrykk knyttet til kjønn og kjønnsidentitet. Flere skoleledere beskriver at denne typen språkbruk er blitt en del av elevenes dagligtale.

– Dette er en utvikling vi må jobbe for å snu. Alle elever har rett til et trygt og godt skolemiljø. Når denne typen språkbruk får fotfeste i skolen, bryter det med verdiene vi skal bygge fellesskapet vårt på, sier direktør i Utdanningsdirektoratet, Morten Rosenkvist.

– Skolen har plikt til å gripe inn

Rapporten viser at utfordringene er størst på ungdomstrinnet, og at problemet er mer utbredt på større skoler. Skolelederne som har svart på undersøkelsen etterlyser støtte og kompetanse for å kunne håndtere situasjonen bedre.

– Skolen har plikt til å gripe inn mot krenkelser som mobbing, vold, diskriminering og trakassering og stoppe det med en gang, hvis det er mulig. Mange skoler jobber godt når det oppstår utfordrende situasjoner, og har gode rutiner de følger. Samtidig vet vi at mange i skolen er usikre på når de skal gripe inn og at de ofte er for sent ute med å lage en tiltaksplan. Det er heller ikke alltid de riktige tiltakene som settes inn, sier Rosenkvist.

Han oppfordrer all skoler til å ta i bruk Udirs kunnskapsbaserte råd og støtteressurser for å arbeide for arbeide for et trygt og godt skolemiljø. Og viser også til Dembra sine nettressurser som blant annet har støtte til arbeidet med å motvirke bruk av skjellsord og negativt språk.

(Pressemelding fra Udir)

Om rapporten

Rapporten «Spørsmål til Skole-Norge» er utarbeidet av Nordisk institutt for studier av innovasjon, forskning og utdanning (NIFU) på oppdrag fra Utdanningsdirektoratet. Den bygger på svar fra nærmere 450 skoleledere og skoleeiere.

Relaterte artikler

Arendalsuka

Skolelederforbundet på Arendalsuka

Under Arendalsuka setter Skolelederforbundet søkelyset på skoleledernes handlingsrom og ledelsen av framtidens fellesskole. Forbundet arrangerer to egne samtaler og deltar i flere debatter om skole, oppvekst, læring og ungt utenforskap.

Nyheter

Hva skal fremtidens fellesskole være?

Fellesskoleutvalget er nedsatt for å vurdere hvordan den norske fellesskolen kan styrkes i møte med økende kompleksitet og nye samfunnsutfordringer. Utvalget skal levere sin NOU i august 2026. Skolelederforbundet har deltatt i arbeidet gjennom forbundsleder Mona Søbyskogen, som har vært medlem av utvalgets referansegruppe. Med utgangspunkt i dette arbeidet løfter vi noen overordnede perspektiver på fellesskolen slik den fungerer i dag, og hvilke forutsetninger som må være på plass for at vi også skal ha en fellesskole i fremtiden.

Nyheter
Stabel med bøker

Veiledende innholdslister må støtte, ikke styre undervisningen

Skolelederforbundet har gitt innspill til Kunnskapsdepartementets forslag til veiledende innholdslister i norsk, samfunnsfag, samisk og musikk. Innspillene støtter arbeidet med gode faglige støtteverktøy, men understreker at listene må være veiledende og ikke utvikle seg til nye pensumlister.

Nyheter