– Godt å se at Regjeringen lytter til Skolelederforbundet

Vi ser med glede på Regjeringens beslutning om å avlyse eksamen våren 2022. De har lyttet til Skolelederforbundet og de andre organisasjonenes innspill og fattet et raskt vedtak til elevenes og de ansattes beste.

– Kunnskapsgrunnlaget viser at koronapandemien har ført til ulikheter i elevers utbytte av opplæringen, og det er sannsynlig at lærerne og elevenes hverdag vil være preget av sykefravær flere uker fram i tid. Vi anbefalte derfor at hensynet til likebehandling og rettferdig vurdering, sammen med elevenes motivasjon, trivsel og læring, skulle tillegges størst vekt i den helhetlige vurderingen, sier forbundsleder Stig Johannessen.

Tid og ressurser frigjøres

Mange steder har elevene over lengre tid har hatt et redusert faglig og sosialt læringsmiljø. Ved å avlyse alle eksamener, frigjøres tid og ressurser til å skape en best mulig læringssituasjon de siste månedene av skoleåret, og det gir samtidig lærere og elever mulighet til å rette økt fokus mot standpunktvurderingen.

Vi anbefalte at hensyn til likebehandling og en rettferdig vurdering, sammen med elevenes motivasjon, trivsel og læring, skulle tillegges størst vekt i den helhetlige vurderingen av våreksamen.

– Det er godt å se at Regjeringen er lydhøre for Skolelederforbundets innspill og nå legger til rette for en god avslutning på skoleåret, sier Johannessen.

Relaterte artikler

Økonomi, læremidler og leseglede

PIRLS-undersøkelsen viser at norske elever leser dårligere og har mindre leseglede enn tidligere. Selv om vi ikke er klassens verste, er det alarmerende tall.

Aktuelt

Må ha tillit til at skoleledere sammen med lærere gjør det beste for elevene

Vi må gi skolelederne, lærerne og andre ansatte tillit til å ta de faglige, pedagogiske avgjørelsene sammen med elevene. Vi trenger en tillitsreform i skolen! Derfor er Skolelederforbundet veldig glad for at hele komiteen stiller seg bak at ti prosent av timene i hvert fag kan flyttes til andre fag eller brukes tverrfaglig i grunnskolen. Men videregående skole må også få denne fleksibiliteten.

Aktuelt

Opplæringsloven medfører utfordringer for ledere innen oppvekst og utdanning

Torsdag 1. juni vedtas den nye opplæringsloven i Stortinget. Forskriften som skal følge loven vil det arbeides med fremover mot nyttår. Begge skal ha sin iverksettelsesdato fra 1.8 2024.

Aktuelt