Bekymret for svekket kommuneøkonomi

I revidert nasjonalbudsjett varsler regjeringen en reduksjon på 11,5 milliarder kroner i rammeoverføringene til kommunene. – Urovekkende, sier forbundsleder Stig Johannessen i Skolelederforbundet.

– Vi spør vi oss om regjeringen egentlig har tatt innover seg de store konsekvensene som pandemien har hatt for barn og unges læring og utvikling, sier forbundsleder Stig Johannessen.

– Vi befinner oss i en tid der skolene og barnehagene må rustes opp, og ikke bygges ned. Barna og elevene våre har behov for et langvarig styrket oppvekst- og opplæringstilbud, sier Johannessen.

Forbundslederen advarer mot små tiltak som ikke monner.

– Regjeringen ønsker å bruke 75 millioner spesifikt til å motvirke de negative konsekvensene som pandemien har medført for våre barn og unge. Det blir dessverre en dråpe i havet når kommuneinntektene samtidig synker så kraftig, poengterer forbundslederen.

 

Relaterte artikler

Økonomi, læremidler og leseglede

PIRLS-undersøkelsen viser at norske elever leser dårligere og har mindre leseglede enn tidligere. Selv om vi ikke er klassens verste, er det alarmerende tall.

Aktuelt

Må ha tillit til at skoleledere sammen med lærere gjør det beste for elevene

Vi må gi skolelederne, lærerne og andre ansatte tillit til å ta de faglige, pedagogiske avgjørelsene sammen med elevene. Vi trenger en tillitsreform i skolen! Derfor er Skolelederforbundet veldig glad for at hele komiteen stiller seg bak at ti prosent av timene i hvert fag kan flyttes til andre fag eller brukes tverrfaglig i grunnskolen. Men videregående skole må også få denne fleksibiliteten.

Aktuelt

Opplæringsloven medfører utfordringer for ledere innen oppvekst og utdanning

Torsdag 1. juni vedtas den nye opplæringsloven i Stortinget. Forskriften som skal følge loven vil det arbeides med fremover mot nyttår. Begge skal ha sin iverksettelsesdato fra 1.8 2024.

Aktuelt